Czcimy pamięć

Jaki znak Twój… rzecz o polskich symbolach cz.1

Jakie są nasze symbole narodowe? Z tym pytaniem nikt, począwszy od dziecka aż po staruszka nie ma problemów. Uczeni od najmłodszych lat wiersza Władysława Bełzy: „Kto Ty jesteś – Polak mały…” utrwaliliśmy sobie, że polskim symbolem jest Orzeł Biały – znak dodatkowo utrwalony powszechnie znaną legendą o wędrówce braci Rusa, Czecha i Lecha, przekazaną przez Kronikę Wielkopolską.

dodano: 2017-09-19

Jaki znak twój… rzecz o polskich symbolach cz. 2

Polska heraldyka terytorialna Czas wreszcie na przedstawienie naszej symboliki samorządowej szczebla wojewódzkiego, jej tradycji i genezy. Wprowadzony w 1999 roku podział administracyjny Polski na 16 województw i zapisy ustawy o samorządzie województwa pozwala władzom samorządowym – a nie zawsze tak była – na posługiwanie się własnym znakiem.

dodano: 2017-09-19

Jaki znak Twój… rzecz o polskich symbolach cz.3

Wypada również przyjrzeć się teraz heraldyce śląskiej i to w kontekście jej źródeł. W heraldyce Piastów herb z orłem użytym jako godłem, pojawia się dopiero w pierwszej połowie XIII stulecia, na pieczęci księcia opolskiego Kazimierza I (+1229/1230). I jest to pierwsze w historii Polski znane użycie orła w takich charakterze.

dodano: 2017-09-26

Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości

Dnia 10 listopada 2014 roku społeczność naszej szkoły obchodziła Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości. Tradycyjnie szkolny apel miał w tym dniu nietuzinkowy charakter. O godzinie 11.20 uczniowie wraz z nauczycielami i dyrekcją zebrali się przed szkołą. Wobec sztandaru szkoły nastąpiło ceremonialne podniesienie flagi narodowej na maszt i odśpiewanie hymnu państwowego.

Suwerenność

Piątkowym przedpołudniem 8 listopada 2013 roku uczniowie naszej szkoły uczcili Dzień Odzyskania Niepodległości. Suwerenność, tak dla nas dziś oczywista – powszednia, była dla wielu pokoleń jedynie marzeniem, dla realizacji, którego wielu oddało najcenniejszy dar – życie. W tym szczególnym dniu właśnie bohaterom postanowiliśmy oddać hołd.

Żałoba Narodowa

Uczniowie naszego Liceum oraz Gimnazjum nr2, w poniedziałkowy poranek oddali cześć ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku. Na apelu żałobnym obecni byli przedstawiciele władz samorządowych - Starosta Piotr Czarnynoga i Burmistrz Ludwik Jagoda, dyrektor BOE Pani Krysztyna Czajowska, dyrektorzy Pani Grażyna Kubica i Pan Romuald Kubiciel oraz Grona Pedagogiczne obu szkół.