Rekolekcje „powstańcze” - 2019

.... tak redaktorka radia eM określiła to, co działo się w naszej szkole od 6 do 8 listopada. W piątek zakończyliśmy niezwykły czas rekolekcji, które w tym roku połączyliśmy z obchodami Święta Szkoły.

Wpisały się one w rocznicę 100-lecia Powstań Śląskich i upłynęły w towarzystwie znakomitych gości.
W pierwszym dniu spotkaliśmy się ze świadkami: o Bogu i folklorze z nutką patriotyzmu opowiadała podczas występu Hanka Rybka z zespołem góralskim, Rafał Piecha - Prezydent Siemianowic Śląskich  mówił o polityce i wierze, a Profesor Julian Gembalski, wybitny muzykolog i organista o muzyce w Kościele i w kościele.
Niezapomnianych przeżyć dostarczył także owocnie wypełniony dzień. W kościele Św. Bartłomieja uczniowie Liceum wykonali pantomimę, uczestniczyli w nabożeństwie do Najświętszego Sakramentu i koncelebrowanej Mszy Św. oraz kazaniu z arią Skauby (opera Straszny Dwór) w wykonaniu Ks. Proboszcza.
Ostatni dzień rekolekcji został połączony ze Świętem Szkoły, a wszystko działo się na Górze Św. Anny. Po uroczystej Mszy Świętej miały miejsce uroczystości szkolne przed Pomnikiem Czynu Powstańczego: odśpiewanie Hymnu Polski, złożenie kwiatów pod pomnikiem, Niepodległościowy Apel Pamięci odczytany przez naszego Katechetę, ks. por. Łukasza Skibę, ślubowanie uczniów klas pierwszych na Sztandar Szkoły, odśpiewanie Hymnu Szkoły, przejęcie Sztandaru Szkoły przez uczniów klas młodszych. Oczywiście po tych oficjalnych uroczystościach zwiedzenie ekspozycji w Muzeum Czynu Powstańczego połączone z wykładem historyków prof. R. Romantowskiego-Tomosza i prof. Artura Cabana. Dla wytchnienia chwila odpoczynku i posiłek w Domu Pielgrzyma OO Franciszkanów.
Koncert, ciekawe spotkania i wyjazdowe uroczystości związane ze Świętem Szkoły były prawdziwą ucztą duchową i dostarczyły niezapomnianych wrażeń.