Balneoterapia – lecznicze zastosowanie wody

W dniu 9 października uczniowie klasy drugiej o profilu biologiczno - chemicznym po raz kolejny zostali zaproszeni do Kliniki Galen w Bieruniu. Tym razem mieli okazję uczestniczyć w gościnnym wykładzie doktor Marii Dolores Fernandez Marcos z Hiszpanii.

Tematem prezentacji wygłoszonej języku hiszpańskim był „Wkład balneoterapii w proces aktywnego starzenia się”.

Balneoterapia to lecznicze zastosowanie wody a dokładniej minerałów w niej zawartych. Pani Doktor omówiła te zagadnienia na przykładzie bardzo ciekawego miejsca w Galicji, jakim jest Balneario. Jest to uzdrowisko dla ludzi starszych, w którym przebywa się 10 dni i gdzie wykonywane są intensywne zabiegi polepszające komfort oraz jakość życia seniorów. Uczniowie byli pod wrażeniem, że woda może załagodzić różne schorzenia takie jak: bóle stawów, reumatyzm, bóle pleców, nerwobóle, otyłość, cukrzycę, dolegliwości skórne, a także przemęczenie czy stres. Na podstawie wyników badań stwierdzono, że 90% pacjentów po wyjściu z Balneario czuje się lepiej, są bardziej szczęśliwi i pełni życia.
Tekst: Paulina Pluta
Zdjęcia: Milena Iwan