LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

Fizyka zdrowego organizmu

30 maja klasa, 2Bc, w ramach zajęć z fizyki medycznej,  uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez dr. hab. Armanda Cholewkę, dyrektora Instytutu Fizyki im. A. Chełkowskiego UŚ w Katowicach.

Wykład nosił tytuł "Fizyka zdrowego organizmu". Na początku zajęć, przypomniano nam, że promieniowanie jonizujące nie jest obojętne dla ludzkiego organizmu. Fizyk medyczny jest potrzebny, aby zaplanować odpowiednie naświetlenie organizmu tak, by najmniej szkodzić komórkom zdrowym, a najwięcej rakotwórczym. Promieniowanie takie zawsze niesie jakieś ryzyko, dlatego nie można przebadać się bez odpowiedniego skierowania lekarskiego. Następnie zajęliśmy się prawidłową i nieprawidłową postawą człowieka. Aż 50% ciężaru ciała to mięśnie! Powszechnie wiadomo, że im grubszy mięsień, tym większą siłę może wyprodukować. Jest to ważne dla prawidłowej postawy człowieka, ponieważ podnoszenie zbyt dużego ciężaru, czy siedzenie w nieprawidłowy sposób może obciążyć nasz kręgosłup i doprowadzić do kontuzji. A zatem, by dbać o kręgosłup, zalecane jest: przeciąganie się podczas pracy siedzącej, co godzinę, przejście kilku kroków, napinanie mięśni brzucha i regularne wykonywanie ćwiczeń rozciągających oraz podnoszenie ciężarów na ugiętych kolanach. Systematyczne ćwiczenie prowadzi do zmniejszenia częstości skurczów serca w spoczynku (po 10 latach możemy oszczędzić nawet do 100 milionów uderzeń). Pamiętajmy także, że chodząc na wysokich obcasach napinamy łydki, ale również powoduje to zwężenie naczyń krwionośnych, wskutek czego krew będzie miała problemy w obiegu organizmu.
Cały wykład prowadzony był z humorem i ze świetnymi przykładami z życia. Wykładowca, z pewnością, trafił do każdego. Dobry nastrój sprawił, że zapamiętaliśmy bardzo dużo potrzebnych nam informacji. Dziękujemy!

tekst: Kinga Stalmach, 2Bc
Zdjęcia: Weronika Gawełczyk, 2Bc