W zimowy czwartek, 3.11.2016 r. uczniowie klasy 3Cd kolejny już raz uczestniczyli w wykładach i pokazach z fizyki w Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Prof. Maciej Kolwas, pierwszy polski prezes Europejskiego Towarzystwa Fizyki, który w Instytucie Fizyki PAN prowadzi badania przejść fazowych na powierzchni parującej kropli wody z inkluzjami, czyli maleńkimi wtrąceniami, odpowiedział na pytania:
- Co interesującego może znaleźć w kropli wody fizyk, specjalista w dziedzinie spektroskopii laserowej?
- W jaki sposób badania nad oddziaływaniem światła na mikrokrople mogą wiązać się ze zjawiskami przyrodniczymi – powstawaniem chmur, tęczy, glorii?
Prof. Stanisław Bajtlik (z Centrum Astronomicznego im. M. Kopernika w Warszawie), którego mieliśmy okazje poznać i polubić na poprzednich wykładach, zajął się „zmarszczkami czasoprzestrzeni”. Przypomniał nam, że rok temu zaobserwowano fale grawitacyjne, które wygenerowało połączenie się dwóch masywnych czarnych dziur w odległości 1,3 mld lat świetlnych od Ziemi. Sto lat temu ich istnienie przewidział Albert Einstein w Ogólnej Teorii Względności, teraz są dowody, że fale grawitacyjne przemierzają wszechświat, a do tego można je zaobserwować i zmierzyć. To bardzo ważne odkrycie, dające nowe możliwości w badaniu Kosmosu i czasoprzestrzeni.
Po ciekawych wykładach nadszedł czas na pokazy. Mogliśmy obserwować m.in jakie własności ma suchy lód, ciekły azot i jak one wpływają na zachowanie się przedmiotów codziennego użytku. Zabawne były wyniki eksperymentów a jeszcze zabawniejsze reakcje obserwatorów.
Zdjęcia: Agnieszka Błażków 3Cd