„Wiosna, ach to ty” – VI Festiwal Wiosenny - nasi Artyści górą.

21 marca w bieruńskim Domu Kultury „Gama” odbył się VI Festiwal Wiosenny, organizowany przez Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Śląskich. Ponieważ był to pierwszy dzień wiosny, tegoroczny program artystyczny nosił tytuł utworu Marka Grechuty „Wiosna, ach to ty”.

Wśród przybyłych gości - przyjaciół szkoły nie zabrakło przedstawicieli władz i samorządów, dyrektorów i nauczycieli okolicznych szkół oraz rodziców i bliskich bieruńskich licealistów.
W prawdziwie wiosenny, radosny nastrój wprowadziły licznie zebraną publiczność wspaniałe recytacje, spektakle, piosenki i porywające tańce. Ich wykonawcami byli nasi utalentowani uczniowie, zdobywcy wielu prestiżowych nagród w konkursach artystycznych różnego szczebla - od ogólnopolskiego poprzez wojewódzki, regionalny, rejonowy do powiatowego.
Scenariuszem i reżyserią tegorocznej edycji Festiwalu Wiosennego zajęły się nauczycielki języka angielskiego – panie Katarzyna Antosiewicz, Joanna Motyka, Agnieszka Pasierbek-Nieckarz oraz Elżbieta Penczek. Galę poprowadzili Małgorzata Kanicka i Dominik Komar.
Na urozmaicony program koncertu złożyły się popisowe występy:

• Julii Parszewskiej w piosence "Byłam różą" Kayah;
  • Kingi Karkoszki, Doroty Chłapek, Emilii Stawowy, Aleksandry Drewniak, Julii Kołodziej, Macieja Chromego, Dominika Tomczoka oraz Dominika Komara w spektaklu w języku angielskim „Jaś i Małgosia";
  • Kamila Stoleckiego w piosenkach: „Ragazzo da Napoli" Jacka Zwoźniaka oraz "Biała koszula" zespołu Chilli My;
  • Agaty Fatygi w tańcu latynoamerykańskim z partnerem Pawłem Muchą;
  • Agaty Thedy w recytacji utworu "W sprawie monologów" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego;
  • Julii Brzuszkiewicz w piosence w języku angielskim "Set Fire to the Rain" Adele;
  • Weroniki Klimy, Julii Parszewskiej i Szymona Drzyzgi w skeczu "Studniówka" kabaretu Ani Mru Mru;
  • Kingi Karkoszki w tańcu solo do utworu 'Policeman' Evy Simons;
  • Weroniki Szwedo i Katarzyny Szymaszek w piosence francuskiej "Aux Champs Elysee" Zaz oraz piosence angielskiej "Smooth Criminal" Michaela Jacksona;
  • Karoliny Broncel, Martyny Kowalczyk, Angeliki Markowskiej, Emilii Stawowy, Anny Szymańskiej, Aleksandry Swobody, Mateusza Mycha oraz Dominika Tomczoka w spektaklu w języku  rosyjskim „Kopciuszek";
  • Doroty Chłapek w recytacji fragmentu felietonu Krystyny Jandy "Tusz do rzęs";
  • Izabeli Błędzińskiej w tańcu solo do utworu "Love on the Brain" Rihanny;
  • Aleksandry Swobody w recytacji w gwarze śląskiej "Gwara jest lepsza"
  • Marzeny Nowak, Justyny Wojtali, Weroniki Szwedo oraz Kamila Stoleckiego w piosence hiszpańskiej "La Bamba" Ritchiego Valensa.

Spektakle i piosenki uczniów w językach obcych przygotowano pod opieką pań nauczycielek: Joanny Tlałki (spektakl w języku rosyjskim ), Katarzyny Antosiewicz, Joanny Motyki, Agnieszki Pasierbek - Nieckarz, Elżbiety Penczek (spektakl w języku angielskim), Agnieszki Wyderki - Dyjecińskiej (piosenka w języku angielskim), Hanny Stolorz (piosenka hiszpańska), Agnieszki Jagody (piosenka francuska).
Koncert wiosenny to ostatnia okazja, kiedy niektórzy nasi wspaniali wykonawcy wystąpili jako uczniowie naszej szkoły. Przez 3 lata nie obył się bez nich żaden koncert, ani żaden konkurs piosenki, recytatorski czy teatralny. W dodatku z każdego przywozili główne nagrody. A ci uczniowie to: Dorota Chłapek, Aleksandra Swoboda, Agata Theda, Karolina Broncel oraz Kamil Stolecki. Za to zostali wyróżnieni Złotą Różą - nagrodą dla szczególnie uzdolnionych i zasłużonych dla szkoły artystów, którą wręczył dyrektor szkoły pan Romuald Kubiciel.
Wiosenny festiwal, jak co roku, spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem ze strony widzów, którzy nie tylko nie szczędzili braw czy wyrazów zachwytu, ale chwilami także łez wzruszenia. Wszyscy chwalili bardzo wysoki poziom artystyczny występów oraz szczególną, niepowtarzalną, wręcz rodzinną atmosferę imprezy. Nie mamy wątpliwości, że goście z radością powrócą za rok, żeby wziąć udział w kolejnej edycji Festiwalu Wiosennego.

Tekst: Joanna Motyka, Agnieszka Pasierbek - Nieckarz

Zdjęcia: Martyna Horst