Wiktoria wiedeńska

W dniach 12 i 13 marca w Wiedniu miał miejsce największy w Europie i jeden z najbardziej prestiżowych na świecie turniej robotyki RobotChallenge w których wzięło udział prawie 700 maszyn reprezentujących 39 państw startując w 13 konkurencjach. Organizatorem jest Austriackie Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjnych Nauk Komputerowych wspólnie z Federalnym Ministerstwem Nauki i Badań. Nieoficjalnie impreza ma status Mistrzostw Europy ale w kategorii open tj. z możliwością uczestnictwa reprezentacji z innych krajów.

PODCZAS MIĘDZYNARODOWEGO TURNIEJU ROBOTÓW "ROBOT CHALLENGE" - WIEDEŃ 2016 TAKIE DRUŻYNY WYSTAWILIŚMY:
1). Chrzonszcz LO BIERUŃ - (Aleksander Karwath, Janusz Bednorz i Krzysztof Grzesica)
2). Dark Pony LO BIERUŃ - (Bartosz Anioł, Patryk Gretka i Tomasz Nowak)
3). Kasztan LO BIERUŃ - (Kamil Stolecki, Robert Synowiec i Tomasz Zagórski)
4). Szczurek LO BIERUŃ - (Adam Szwedor, Inga Wadas i Patrycja Brzeskot)
5). The Ripper LO BIERUŃ - (Julia Kołodziej, Kuba Wadas i Julia Zygadło)

W TAKIM ZESTAWIE DRUŻYN RYWALIZOWALIŚMY - https://www.robotchallenge.org/competition/participants/

Olbrzymi sukces odnieśli uczniowie naszego Liceum. W dyscyplinie Linefollower do ćwierćfinału doszła drużyna w składzie: Bartosz Anioł, Patryk Gretka i Tomasz Nowak gdzie ulegli przyszłym wicemistrzom Europy, natomiast do 1/8 finału awansowali: Kamil Stolecki, Robert Synowiec i Tomasz Zagórski (gdzie musieli uznać wyższość mistrzów Europy).
Uczniowie liceum są drugą polską drużyną (obok reprezentacji Politechniki Warszawskiej) w historii imprezy tej rangi, której udało się dotrzeć do ćwierćfinałów. Sama konkurencja była niezwykle zacięta i emocjonująca - wzięło w nim udział 60 maszyn z 11 krajów (w tym 9 drużyn spoza Europy). Pozostałe drużyny reprezentujące liceum zajęły następujące miejsca:
19 miejsce: Janusz Bednorz, Krzysztof Grzesica i Aleksander Karwath
20 miejsce: Julia Kołodziej, Kuba Wadas i Julia Zygadło
22 miejsce: Patrycja Brzeskot, Adam Szwedor i Inga Wadas
Opiekunem wszystkich grup reprezentujących bieruńskie liceum jest pan Robert Romantowski-Tomosz.

Na koniec warto dodać, że po raz pierwszy w historii drużynie z Polski w składzie Natalia Biaduń i Bartosz Nowaczyński udało się zdobyć miejsce na podium i zakończyć turniej jako wicemistrzowie Europy.