LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

TWOJA KREW – MOJE ŻYCIE

18 listopada klasa 3 Bc wybrała się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.
Pierwszym etapem wycieczki był Dział Krwiodawców. W tej sali zobaczyliśmy na żywo jak wygląda procedura pobierania krwi oraz mechanizm separacji płytek krwi. Byliśmy pełni podziwu wobec entuzjazmu Pani pielęgniarki, która z zamiłowaniem opowiadała o swojej pracy.

Naszym marzeniem jest wykonywanie takiego zawodu, który przysporzy nam tak wiele radości jak tej Pani! :) Później zwiedziliśmy Działu Laboratoryjny, gdzie dokonuje się oznaczanie poziomu przeciwciał oraz wykrywanie wirusów. Bardzo ważne jest bowiem zbadanie krwi dawcy przed przetoczeniem jej biorcy.
Najlepszym punktem zajęć według naszej klasy był Bank Tkanek, który mogliśmy zobaczyć dzięki uprzejmości dr Henryka Bursiga. Poznaliśmy różne metody, umożliwiające izolowanie tkanek, później przeszczepianych pacjentom. Widzieliśmy ogromne „lodówki”, które przechowują gotowe do przeszczepu tkanki. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć i DOTKNĄĆ biologiczne materiały przygotowane do celów dydaktycznych, np. wysuszone łożysko lub tętnicę szyjną.
Ostatnim miejscem był Dział Preparatyki Krwi. Tutaj mogliśmy obserwować maszyny izolujące krew na poszczególne elementy. Niewiarygodne, że tak złożony proces trwał zaledwie 3 minutki!
Bardzo dziękujemy za możliwość uczestnictwa w tak pouczających zajęciach. Było to dla nas nie lada przeżycie.

Zdjęcia: Katarzyna Jarosz