Piłkarski spektakl za nami

25 maja bieżącego roku na Orliku przy starobieruńskim liceum odbyło się otwarcie Wojewódzkiego Finału Śląskiej Ligi Orlików o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego. Rozgrywki objęte były patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. Imprezę organizował Śląski Szkolny Związek Sportowy, Starostwo Powiatowe w Bieruniu oraz nasze Liceum.

Gościem honorowym turnieju był Pan Mirosław Sekuła Marszałek Województwa Śląskiego, który uległ urokowi naszego Orlika i w rozmowie z władzami powiatu podkreślał jego niestandardowe wyposażenie w siłownię zewnętrzną i doskonale wyposażone zaplecze sportowo-sanitarne. Jego uwagę zwróciły również bardzo zadbane tereny przyszkolne, którymi był zauroczony.
Oficjalne przywitanie gości było udziałem Pana Bernarda Bednorza, Starosty Bieruńsko-Lędzińskiego, zaś uroczystego otwarcia turnieju dokonał Marszałek Województwa Śląskiego. Sportowe pozdrowienie do zgromadzonych piłkarzy i gości skierował również Pan Mieczysław Mielcarek - Prezes Śląskiego Szkolnego Klubu Sportowego.
Turniej rozpoczął się hejnałem Szkolnego Związku Sportowego, a następnie w marszowym rytmie na boisko weszli uczestnicy finału, 15 drużyn z całego województwa – jak podkreślił Romuald Kubiciel, dyrektor szkoły – reprezentujący województwo od północy (drużyny z Częstochowy) aż po południowe jego krańce (drużyna z Istebnej). Uroczyste otwarcie turnieju uświetnił występ zespołu Thebestdancers Cheerleaders z Pawłowic.
Ważnym elementem uroczystego otwarcia było odczytanie Apelu Olimpijskiego i zapalenie znicza - starożytnego symbolu zwycięstwa. To zaszczytne zadanie przypadło w udziale tegorocznemu absolwentowi naszego liceum Łukaszowi Kostce, dodajmy: 8-krotnemu mistrzowi Polski juniorów w chodzie sportowym oraz 18 zawodnikowi w klasyfikacji Pucharu Europy tej dyscypliny. Dalej nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej i flagi województwa śląskiego przy wykonaniu hymnu państwowego.
Świadkami tej wyjątkowej imprez byli zaproszeni goście m. in. Pan Minister Klemens Ścierski, Pan Paweł Rassek - Dyrektor Wydziału Turystyki i Sportu Województwa Śląskiego, Pan Józef Berger Przewodniczący Rady Powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego, Pan Henryk Barcik v-ce Starosta Bieruńsko-Lędziński. Obecni byli również radni powiatowi Pani Urszula Myalska, Pani Anna Kubica oraz Pan Władysław Trzciński. Uczestnikami uroczystego otwarcia byli również opiekunowie pozostałych powiatowych Orlików, na których odbywały się finały – Pani Teresa Horst dyrektor PZS w Bieruniu i Pan Krzysztof Biolik zastępca dyrektora PZS w Lędzinach.
Po uroczystym otwarciu turnieju zawodnicy rozjechali się na powiatowe Orliki. Szkoły podstawowe swój finał rozgrywały na Orliku przy Gimnazjum w Bojszowach. Cztery zakwalifikowane do ścisłego finału drużyny chłopców rozegrały mecze systemem pucharowym.

Poszczególne reprezentacje uplasowały się na następujących lokatach:
1. Szkoła Podstawowa nr 21 w Zespole Szkół Sportowych nr 2 im. G. Cieślika – Chorzów
2. Szkoła Podstawowa nr 10 im. M. Curie-Skłodowskiej – Jastrzębie Zdrój
3. Szkoła Podstawowa nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi – Bytom
4. Szkoła Podstawowa nr 46 im. J. Kiepury – Sosnowiec

Dziewczęta ze szkół gimnazjalnych swój finał rozgrywały na Orliku przy Liceum Ogólnokształcącym w Bieruniu Starym. Cztery zakwalifikowane do ścisłego finału drużyny rozegrały mecze systemem pucharowym. Poszczególne reprezentacje uplasowały się na następujących lokatach:
1. Gimnazjum im. Jana Pawła II - Istebna
2. Gimnazjum nr 3 im. Armii Krajowej - Częstochowa
3. Gimnazjum im. mjr. pil. A. Tomiczaka - Lyski
4. Miejskie Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Reja – Knurów

Chłopcy ze szkół gimnazjalnych swój finał rozgrywali na Orliku przy PZS w Bieruniu Nowym. Cztery zakwalifikowane do ścisłego finału drużyny rozegrały mecze systemem pucharowym. Poszczególne reprezentacje uplasowały się na następujących lokatach:
1. Gimnazjum nr 4 im. kard. S. Wyszyńskiego - Tychy
2. Gimnazjum nr 29 - Zabrze
3. Gimnazjum nr 1 w Zespole Szkół nr 5 im. Jana Pawła II – Jastrzębie Zdrój
4. Gimnazjum nr 8 z Oddziałami Sportowymi im. Polskich Olimpijczyków - Częstochowa

Chłopcy ze szkół ponadgimnazjalnych swój finał rozgrywali na Orliku przy PZS w Lędzinach. Zakwalifikowane do ścisłego finału drużyny rozegrały mecze w grupie. Poszczególne reprezentacje uplasowały się na następujących lokatach:
1. Zespół Szkół nr 1 - Tychy
2. Zespół Szkół Zawodowych nr 2 - Knurów
3. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 – Jaworzno
Niestety drużyna chłopców z Zespołu Szkół nr 5 im. Jana Pawła II w Jastrzębiu Zdroju nie dotarła na finały.

Gratulujemy wszystkim zwycięskim drużynom, jednocześnie gratulujemy sukcesu organizacyjnego, będącego udziałem Starostwa Powiatowego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Bieruniu. Pozostaje nam jedynie życzyć większej ilości tak renomowanych imprez sportowych w naszym powiecie.

Zdjęcia: Joanna Gorczyca