20 grudnia o godzinie 12.00 rozpoczęła się uroczystość otwarcia kompleksu boisk „Orlik” przy Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Bieruniu. Dyrektor Romuald Kubiciel przywitał zgromadzonych przed szkołą gości oraz członków społeczności naszego ogólniaka. Uroczystość rozpoczęło podniesienie flagi państwowej przy wykonaniu hymnu państwowego przez orkiestrę górniczą kopalni węgla kamiennego „Piast” pod batutą kapelmistrza Andrzeja Sapińskiego.
Następnie do przecięcia wstęgi zaproszeni zostali Bernard Bednorz – Starosta Bieruńsko-Lędzińskiego i Józef Berger – Przewodniczący Rady Powiatu. Obiekt poświęcony został przez Księdza Dziekana Waleriana Ogiermana. Na maszt licealnego „Orlika” podniesiono flagę z barwami powiatu, a trzyosobowa sztafeta, składająca się z zasłużonych sportowców, absolwentów naszego liceum zapaliła znicz. Symbolika płomienia na obiektach sportowych sięga Starożytnej Grecji, gdzie ogień towarzyszył przenoszeniu wiadomości o zwycięstwie oraz stanowił nieodzowną część rozpoczynania zawodów sportowych. Zaszczytne zadanie przypadło w udziale Dawidowi Tomali – reprezentantowi Polski w chodzie sportowym na Olimpiadzie w Londynie, Mateuszowi Bigosowi – mistrzowi świata we wschodnich sztukach walki i Łukaszowi Kostce mistrzowi Polski juniorów w chodzie sportowym.
Goście zaproszeni zostali na boisko, celem wypróbowania murawy i zwiedzenia obiektu. Przemawiając do zgromadzonych Pan Bernard Bednorz podkreślił, iż jest to jedyny „Orlik” z ekologicznym, wyposażonym w solary, murowanym zapleczem sportowym i Herkulesem – siłownią na wolnym powietrzu. Nieodzownym elementem otwarcia „Orlika” jest tradycyjna „jedenastka”, zaszczyt oddania pierwszego strzału na bramkę przypadł Panu Henrykowi Latosze – piłkarzowi narodowej reprezentacji Polski, który w jej barwach rozegrał osiem spotkań. Dalej zaproszeni goście mieli okazję oddać strzał na bramkę, kolejno piłkę do siatki kierowali panowie: Bernard Bednorz – Starosta, Bernard Pustelnik – burmistrz Bierunia, Łukasz Odelga – członek Zarządu Powiatu i prezes klubu sportowego Unia Bieruń Stary. Tak zakończyła się pierwsza, plenerowa część imprezy.
Druga odsłona wielkiej Gali otwarcia Orlika odbyła się w hali sportowej przy naszym liceum. Tu również nie zabrakło niespodzianek. Imprezę rozpoczęło widowiskowy przemarsz pocztów flagowych: Polski, województwa śląskiego, powiatu bieruńsko-lędzińskiego, Unii Europejskiej i naszej szkoły, w asyście uczniów w strojach sportowych i szkolnych czirliderek. Tło muzyczne stanowiła piosenka „Do boju Polsko”, w wykonaniu Łukasza Kostki (śpiew, gitara), Cezarego Stelmaczonka (gitara basowa), Daniela Boruty (klawisze) i Krzysztofa Picura (perkusja).
Zgromadzonych gości przywitał Romuald Kubiciel - dyrektor szkoły, w ciepłych słowach wyraził wdzięczność przedstawicielom władz, za to, iż nasze liceum może poszczycić się obiektem sportowym na miarę czasów. Dyrektor zauważył, że jest to już trzeci „Orlik” w najmniejszym powiecie w Polsce. Dziś trudno sobie wyobrazić jak kiedyś wyglądało boisko szkolne, wystarczyło kilka miesięcy by mogło przerodzić się w piękny, nowoczesny obiekt sportowy w prezentacji multimedialnej dyrektor Kubiciel ukazał etapy budowy kompleksu boisk przy bieruńskim LO, podkreślając nowoczesne i ekologiczne rozwiązania techniczne.
Nasza szkoła ma szerokie grono przyjaciół, którzy niejednokrotnie okazywali nam swoje wsparcie i życzliwość. Zastanawialiśmy się, jak moglibyśmy ich uhonorować i w ten sposób narodziła się idea złotej odznaki, ustanowionej uchwałą rady pedagogicznej. Odznaką wyrażamy nasza wdzięczność i szacunek tym, którzy przyczyniają się do poprawy jakości pracy naszej szkoły, jej warunków materialnych i bazy dydaktycznej, jak również rozsławiają jej dobre imię. Po laudacji wygłoszonej przez dyrektora Kubiciela, to prestiżowe wyróżnienie otrzymali Panowie Józef Berger, Bernard Bednorz i Klemens Ścierski.
Uhonorowani przedstawiciele władz powiatowych nie kryli wzruszenia. Starosta Bernard Bednorz powiedział, iż warto inwestować w szkoły, dodał również, że otwarty dziś „Orlik” jest „najlepszy w powiecie, gdyż znajduje się przy szkole, której jestem absolwentem”. Józef Berger, Przewodniczący Rady Powiatu powiedział że obiekty te służyć będą nie tylko młodzieży, ale całej społeczności Bierunia.
Kolejnym etapem uroczystości było wręczenie pamiątek-symboli otwarcia starobieruńskiego „Orlika”, odlanych z metalu orlich piór. Bernard Bednorz, Starosta w towarzystwie Józefa Bergera, przewodniczącego Rady Powiatu i Romualda Kubiciela, dyrektora szkoły, wręczyli pamiątkowe grawertony przedstawicielom instytucji zaangażowanych w realizację projektu „Moje boisko Orlik 2012”. Ponadto każdy z naszych gości na pamiątkę otrzymał pamiątkowy numizmat. Solid, bo tak nazwana została moneta, ma podkreślić solidność ludzi tutaj mieszkających, jest to pierwsza z planowanej serii monet powiatowych i poświęcona została powiatowym „Orlikom”. Na awersie wytłoczono logo rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012” z informacją o miejscach ulokowania powiatowych boisk wybudowanych w ramach tego projektu, natomiast na rewersie znajduje się herb powiatu, umieszczona w otoku nazwa powiatu oraz hasło „Labor omnia vincit” co oznacza: praca wszystko zwycięża. Obdarowywaniu gości bieruńsko-lędzińskimi solidami towarzyszył profesjonalny występ szkolnych cheerleaderek.
Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Pan Janusz Abramowicz, przedstawiciel Marszałka Województwa Śląskiego, przekazując najlepsze życzenia powiedział, że jest to 155 Orlik w województwie śląskim, „naprawdę ten najładniejszy” - dodał. Przekazał również informację, że finał rozgrywek w piłce nożnej o Puchar Marszałka województwa śląskiego w maju 2013 roku, odbędzie się właśnie na tym obiekcie.
Pan Andrzej Rafa, Dyrektor Wydziału Nadzoru nad Przedszkolami, Szkołami i Placówkami, reprezentujący Śląskiego Kuratora Oświaty oraz przedstawiciel Pani europoseł Małgorzaty Handzlik, przekazali gratulacyjne adresy na ręce Starosty bieruńsko-lędzińskiego.
Głos zabrała Pani Celina Ganobis, reprezentująca władze gminy Chełm Śląski. Również przedstawiciele społeczności uczniowskiej Dawid Balura i Maria Urbańczyk podziękowali władzom za przychylność i budowę kompleksu boisk.
Dalej odczytano telegramy Pana Premiera Donalda Tuska, Pani Minister Joanny Muchy, Pani Minister Elżbiety Bieńkowskiej oraz Pana Marszałka Adama Matusiewicza, Pana Profesora Jana Klimka, oraz Starosty Pszczyńskiego Pawła Sadzy.
Po oficjalnych przemowach nastąpiła część artystyczna wielkiej gali otwarcia „Orlika” przy naszym liceum. Usłyszeć można było utwory związane z międzynarodowymi imprezami piłkarskimi: „Entliczek-Pentliczek” – solo Łukasz Kostka , Aneta Czyrwik, „Futbol”- solo Agata Stolorz, „Koko Euro spoko”- Klaudia Drobny, Agata Stolorz, Monika Jałocha, Aneta Czyrwik, Łukasz Kostka. Warto zwrócić uwagę na ciekawą aranżację w rytmie reggae. „We are the champions” (polska wersja: „Mistrzowie świata” słowa: D. Kupczyk ) – w wykonaniu wyżej wymienionych osób. Występom wokalnym wtórowały popisy naszych licealnych sportowców i cheerleaderek. Już dawno nie byliśmy świadkami tak świetnie przygotowanej imprezy tej rangi. Warto nadmienić, iż uroczystość w całości zorganizowana została siłami naszego Liceum.
Dziękujemy naszej młodzieży szkolnej za przygotowanie części artystycznej. Dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom szkoły za tak ogromne zaangażowanie! Uroczystość otwarcia okazała się sukcesem nie tylko naszej szkoły, ale społeczności całego powiatu.
Jak było możesz posłuchać tutaj
Historia budowy Orlika (z przymrużeniem oka)
Posłuchaj