Najmłodsi i najstarsi na Dniach Bierunia

W uroczystych obchodach kolejnych Dni Bierunia nie zabrakło naszych przedstawicieli. Jednak tym razem uczniowie liceum nie tylko przeszli bieruńskimi ulicami w barwnym korowodzie. 4 września na rynku naszego miasta wystawiono przedstawienie zatytułowane NAJMŁODSI I NAJSTARSI O HISTORII BIERUNIA W OBRAZACH.

W spektaklu wzięli udział uczniowie liceum oraz obu bieruńskich szkół podstawowych.  Zaprezentowane sceny ukazały najważniejsze wydarzenia z ostatnich 25 lat – od momentu odłączenia się od miasta Tychy. Pomysł samego spektaklu był nawiązaniem do przedstawienia historycznego, który został przedstawiony mieszkańcom Bierunia w 1987 roku, z okazji obchodzonego wówczas hucznie 600-lecia Bierunia, zaproponował dyrektor bieruńskiego ogólniaka. Romuald Kubiciel (który - jak zdradził - w tamtym spektaklu odgrywał rolę bieruńskiego utopca). Stworzeniem scenariusza i reżyserią zajęły się panie Dagmara Jezierska, Magdalena Padlewska-Berger i Bożena Boduch-Gorczyca, nauczycielki LO w Bieruniu. Uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu przygotowały Panie Agaty Parysz-Urbaś (chór) oraz Katarzyna Lenart (przedstawienie sceny ustanowienia Sanktuarium), zaś uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Orła Białego w Bieruniu przygotowała pani Justyny Pociennik (ukłądy tabeczne). Rolę komentatorów najważniejszych wydarzeń z minionego okresu odgrywali bieruński Utopiec (Michał Sałęga) oraz Uczennica (Agata Theda).

W trakcie spektaklu żywiołowo odbieranego przez licznie zgromadzonych na rynku widzów uczniowie przedstawili wybrane wydarzenia z okresu 25-lecia Bierunia: nawiązanie współpracy z miastami partnerskimi w Niemczech, Francji, Czechach i na Ukrainie, echo przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, powodzie w latach 1997 i 2010, aż po ustanowienie sanktuarium Św. Walentego w Bieruniu.  Całości dopełniła piosenka finałowa w wykonaniu solistów reprezentujących 3 szkoły oraz wszystkich uczestników spektaklu i ich opiekunów.

Przedstawienie nie mogłoby zostać zrealizowany, gdyby nie wspaniała współpraca nauczycieli i dyrektorów wymienionych szkół, jak również życzliwość Bieruńskiego Ośrodka Kultury, więc szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Gabrieli Lipińskiej, Pani Małgorzaty Berger-Kutery, Pani Zofii Łabuś oraz Pani Aliny Czerwińskiej.

Wspomnieć wypada, że w związku z obchodami 25-lecia odzyskania samodzielności przez Bieruń, dyrektor LO p. Romuald Kubiciel został wyróżniony przez Władze Miasta Bieruniu jubileuszową nagrodą: Laurem 25-lecia Bierunia, którą odebrał podczas uroczystej sesji Rady Miasta w dniu 2 września br.