14 listopada bieżącego roku Gmach Główny Politechniki Gdańskiej stał się miejscem obchodów 39. Gdańskich Dni Elektryki. Ta prestiżowa impreza przyciąga wybitnych naukowców z całego kraju, a towarzyszące targi firm z branży energetycznej i elektrycznej są okazją do zapoznania się z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi. Tegoroczna impreza była wyjątkowa ze względu na 110 rocznicę powstania Politechniki Gdańskiej. Warto nadmienić, że jest to jedna z czterech najlepszych uczelni technicznych w Polsce.
W ramach imprezy odbyła się III edycja Konkursu Robotów Studenckiego Koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich Politechnik Gdańskiej. Zawodnicy mieli możliwość rywalizacji w czterech odrębnych konkurencjach: LineFollower, MiniSumo, Freestyle i LEGO Line Follower. Dla zwycięzców przewidziano nagrody rzeczowe o łącznej wartości 3000 zł! Podobnie jak w poprzednich latach konkurs był rywalizacją najlepszych robotów w kraju oraz miejscem spotkania środowiska robotyki i wymiany doświadczeń.
Sekcja LEGO działająca w Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich zdobyła tym razem pierwsze, drugie i czwarte miejsca w konkurencji LEGO LineFollower! Nasi zawodnicy zdominowali turniej pokonując 15 drużyn reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne i uczelnie wyższe z całej Polski m.in. reprezentację Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Zespół Szkół Energetycznych z Gdańska, czy Zespół Szkół Ekonomicznych z Starogardu Szczecińskiego. Jeśli do tego dodamy, iż przygoda naszych uczniów z klockami lego zaczęła się dopiero trzy lata temu, tym bardziej cieszą ich zwycięstwa.
To naprawdę wyjątkowy sukces, gdyż po raz pierwszy na turnieju ogólnopolskim zajęliśmy pierwsze miejsce. Najlepsi to: Mateusz Goj, Patryk Gretka i Tomasz Nowak, warto podkreślić że to ich debiut na dużym, ogólnopolskim turnieju. Pozostałe zespoły: Mariusz Karkoszka, Damian Osuch i Szymon Wojtala (zajęli drugie miejsce) oraz Patrycja Brzeskot, Adam Szwedor i Inga Wadas (czwarte miejsce). Opiekunem prowadzącym wyżej wymienione drużyny jest Pan Robert Romantowski-Tomosz. Młodzi adepci robotyki zdobyli również pełne zrozumienie dla swojej pasji ze strony dyrektora szkoły, a nade wszystko jednak wsparcie sponsorów, w tym Rady Rodziców, którzy finansują wyjazdy na konkursy, zakupy kolejnych zestawów kloców lego, czy sprowadzanych zza oceanu nowoczesnych sensorów oraz oprogramowania.
Nadmieńmy, że zajęcia z robotyki realizowane są w ramach lekcji oraz koła zainteresowań. Bieruńskie liceum jako jedyne w okolicy oferuje przedmiot jakim jest obsługa programów inżynierskich, w ramach którego tego typu zajęcia się odbywają.
Jeszcze raz pogratulujmy naszym uczniom tak spektakularnego sukcesu. Po raz kolejny potwierdzili, że społeczność bieruńskiego ogólniaka tworzy zdolna, ambitna młodzież z pasją.