Kaligrafia po rosyjsku

Pięknej, acz trudnej sztuki kaligrafii, w dodatku w języku rosyjskim, podjęli się uczniowie bieruńskiego liceum. Wśród uczestników II Szkolnego Konkursu Kaligraficznego w Języku Rosyjskim znaleźli się zarówno maturzyści, jak i uczniowie młodszych klas.
Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i pamiątkowych dyplomów miało piękną i nastrojową oprawę.

Uczestnicy konkursowych zmagań zebrali się w klimatycznym wnętrzu pracowni języka rosyjskiego, aby przy dźwiękach muzyki Bułata Okudżawy odebrać nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Nastrojowa muzyka rosyjskiego barda rozbrzmiewała w czasie uroczystości nie przypadkowo. Bułat Okudżawa jest patronem pracowni języka rosyjskiego, a jego piękny wiersz "Piosenka o otwartych drzwiach" ("Песенка об открытой двери") kaligrafowali uczestnicy konkursu.
13 konkursowych prac poddanych zostało wnikliwej i szczegółowej ocenie jury w składzie: dyr. Romuald Kubiciel oraz panie profesor Barbara Wiśniowska i Agnieszka Wyderka - Dyjecińska. Ocenie podlegały: staranność, bezbłędność, estetyka, poprawność łączenia liter oraz inwencja twórcza w zakresie ozdobników.
Uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach kaligraficznych, które poprowadził przewodniczący jury. Miłośnicy kaligrafii mieli okazję obejrzeć, a nawet wypróbować pióra pochodzące z bogatej kolekcji pana dyrektora.
Wszyscy konkursowicze otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci rosyjskie bajki, słowniki, przewodniki i inne ciekawe wydawnictwa, które z pewnością przydadzą się w nauce języka rosyjskiego. Laureatka I miejsca nagrodzona została również nagrodą specjalną Dyrektora Szkoły - zestawem piór do kaligrafii.

I miejsce - Karolina Koczur  kl. 3De
II miejsce - Wiktoria Filipek kl. 1Bc
III miejsce ex aequo - Agnieszka Błażków kl. 3Cd, Joanna Stachura kl. 1Bc

Wyróżnienia:

• Justyna Stolorz - kl 3De
  • Anna Szymańska - kl. 2 Ce
  • Dominik Tomczok - kl. 2Bc
  • Aleksandra Polko - kl. 1Bc

W konkursie wzięli udział również: Maria Trzcińska, Agata Fatyga i Wiktoria Duży z kl. 1Cf, Karolina Figiel z kl. 1Ce i Kamil Zelech - kl. 1Ad.

Wszyscy podkreślili zgodnie, że kaligrafia to piękna sztuka, który uczy cierpliwości, dokładności i precyzji, wymaga skupienia, dzięki czemu pozwala się odstresować.
I choć żyjemy w świecie w którym niechętnie i coraz rzadziej posługujemy się pismem odręcznym, kaligrafia - czyli sztuka starannego i estetycznego pisania nadal cieszy się sporym zainteresowaniem.