LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

Gra w bule

Petanque to jedna z najliczniej uprawianych dyscyplin na świecie.

Najpopularniejsza jest we Francji, ale w ostatnich latach także w Polsce zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. W tym gronie jest uczennica naszego liceum - Maja Dyjecińska, która opowiedziała trochę o tej niezwykłej grze towarzyskiej.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z petanque?
Zaczęłam grać w petanque, czyli bule w 2016 roku. Dzięki Stowarzyszeniu „Wspólna-Europa w Bieruniu”, które w ramach współpracy z francuskim miastem partnerskim Meung sur Loire rozpoczęło organizować treningi a potem turnieje w naszym mieście. Zaprosili do wspólnej gry mieszkańców, w tym moją rodzinę. W przemiłej atmosferze wspólnie z rodzicami zaczęliśmy poznawać tajniki gry.

Jak wyglądają treningi? Jakie predyspozycje należy posiadać, aby uprawiać tę dyscyplinę?
Petanque może uprawiać każdy. Wystarczy przyjść na bulodrom, np. w Bieruniu przy Łysinie i zwyczajnie porzucać kulami. Jeśli jednak ktoś chce być dobrym, to tak jak w każdym sporcie, trzeba trenować. Treningi to są setki rzutów, różnymi technikami. Tak, aby wyrobić pamięć mięśniową.

Wymień najważniejsze osiągnięcia, które już masz na swoim koncie?
Poza licznymi zwycięstwami w rankingowych turniejach regionalnych i ogólnopolskich, moim największymi sukcesami są:
- Mistrzostwa Polski Juniorów – 2 miejsce
- Mistrzostwo Polski Kobiet – 3 miejsce
- Mistrzostwa Europy w Pucharze Narodów – 3 miejsce


Interesujesz się jeszcze jakąś dziedziną sportu? Opowiedz o innych pasjach, jeśli je masz.
Aktualnie, oprócz gry w bule, nie uprawiam innego sportu. Na co dzień bardzo lubię aktywnie spędzać czas i kiedy nadarza się okazja, chętnie gram ze znajomymi w siatkówkę lub chodzę na siłownię.

W jaki sposób znalazłaś się w drużynie reprezentującej kraj?
Od 2017 roku zaczęłam brać udział w większych turniejach regionalnych, m.in. we Wrocławiu, Myślenicach, Lesznie, Krakowie czy w Nysie. Odnosiłam coraz większe sukcesy, które bardzo mnie zmotywowały do stałych treningów. Zostałam zauważona przez selekcjonera reprezentacji Polski juniorów – pana Andrzeja Śliża. Od 2021 roku jestem w Kadrze Polski Juniorek.