Symboliczny koniec roku dla uczniów z Ukrainy

Trwająca wojna spowodowała, że wielu uczniów nie będzie miało możliwości dokończenia swojej edukacji.

Uciekając przed bombardowaniami znaleźli schronienie m. in. w Bieruniu. Goszcząc ich w naszej szkole, umożliwiając kontynuowanie nauki i zapewniając należną opiekę, postanowiliśmy zorganizować dla naszych ukraińskich uczniów uroczystość, która byłaby dla nich namiastką tradycyjnego zakończeniem roku szkolnego.
Nie jest to jednak dla nich koniec nauki, gdyż podobnie jak dla uczniów polskich, ich edukacja w Polsce zakończy się dopiero 24 czerwca.
Póki co jednak 20 maja, w pełnej gali, ze sztandarem szkoły i po odśpiewaniu hymnu Polski i hymnu Ukrainy dyrektor szkoły wręczył uczniom z Ukrainy pamiątkowe dyplomy, w których zawarte były okolicznościowe treści związane z zakończeniem ukraińskiego roku szkolnego 2021/2022 oraz zawierały stosowne życzenia.
Ponadto, dzięki uprzejmości p. Dariusza Białożyta (miejscowego przedsiębiorcy który sponsorował zakup) dyrektor szkoły miał okazję każdemu uczniowi wręczyć pamiątkową (i bardzo przydatną w ich przygodzie z językiem polskim) dwutomową publikację ułatwiająca naukę języka polskiego.
Uroczystość była również okazją do uhonorowania Oleny Bezsmiertnej, laureatki Międzynarodowego Festiwalu Sancta Maria oraz złożenia podziękowania Darii Cheschko, uczennicy klasy trzeciej naszego Liceum, która od marca bardzo aktywnie, w sposób wręcz bezcenny, włączyła się w działania szkoły podczas przyjęć uczniów z Ukrainy do szkoły.
W organizacji uroczystości nieoceniona była pomoc nauczycieli oraz p. Iryny Nakonechnej - pedagoga zatrudnionego w szkole w celu wspierania uczniów z Ukrainy.
Również Samorząd Uczniowski bardzo aktywnie włączył się w błękitno-żółtych dekoracji.
Po uroczystej akademii, wieczorem, w szkolnym patio, przy muzyce i ognisku, odbyło się spotkanie uczniów i ich rodziców z dyrektorem szkoły i wychowawcami klas, podczas którego rozmawiano m. in. o planach naszych ukraińskich przyjaciół.