LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

Niezwykłe warsztaty

28 września gościliśmy w naszej szkole pana Marcina Batko, przedstawiciela Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, działającej na rzecz osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu.

Nasz gość poprowadził dla nas bardzo interesujące warsztaty, dzięki którym mogliśmy się oswoić z wózkiem inwalidzkim – dowiedzieliśmy się w jakich sytuacjach możemy pomóc osobie która porusza się na wózku, ćwiczyliśmy składanie i rozkładanie wózka ( umiejętność bardzo ważna w sytuacji kiedy towarzyszem naszej podróży będzie osoba na wózku ), doświadczaliśmy kontrolowanych upadków z wózka, pokonywania różnych przeszkód, poruszania się w zamkniętej, ograniczonej przestrzeni, radzenia sobie w pozornie prostych i oczywistych sytuacjach życia codziennego. Dowiedzieliśmy się, że upadki na wózku nie są rzadkimi sytuacjami i dlatego ćwiczyliśmy podnoszenie wózka wraz z jego użytkownikiem po wywrotce.

Panu Marcinowi Batko dziękujemy serdecznie za przekazaną nam wiedzę i umiejętności oraz uświadomienie nam, że zdrowie i sprawność nie są nam zagwarantowane na zawsze i we wszelkich sytuacjach ( skoki do wody, różne aktywności sportowe, bycie użytkownikiem ruchu drogowego… ) trzeba zachować dużo rozsądku i ostrożności.