TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK 2021

Cenzura jest niemal tak stara jak ludzka cywilizacja. Przez stulecia różne organizacje i stowarzyszenia starały się ograniczać ludziom dostęp do treści ich zdaniem nieodpowiednich.

By zwrócić uwagę na kwestię wolności słowa i cenzury literatury American Library Association zorganizowało wydarzenie Banned Books Week, które szybko rozprzestrzeniło się na cały świat.
Tydzień Zakazanych Książek obchodzony jest od 1982 roku, a w tej edycji rozpoczął się 26 września i potrwa do 2 października. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Książki nas jednoczą – cenzura nas dzieli”.
Wydawać by się mogło, że w XXI wieku taka inicjatywa jest niepotrzebna. Nic bardziej mylnego - wspomniane stowarzyszenie co roku tworzy ranking powieści, które wzbudzają najbardziej negatywne reakcje czytelników, łącznie z prośbą o wycofanie określonych tytułów z bibliotek i księgarń. Od pierwszego Tygodnia Zakazanych Książek amerykańscy cenzorzy próbowali usunąć ponad 11 tysięcy książek, łącznie z "Czerwonym Kapturkiem", którego uznano za zbyt brutalną bajkę dla młodego odbiorcy.
Cenzura dotyczy najczęściej książek dla dzieci i młodzieży. W tym wypadku osoby zgłaszające swoje obawy powołują się na chęć ochrony swoich pociech przed szkodliwymi treściami. O ile jednak takie zachowanie ze strony rodziców jest zrozumiałe, o tyle częściej po cenzurę sięgają organizacje polityczne i stowarzyszenia religijne.

ZAPROSZENIE DO BIBLIOTECZNEJ ZABAWY
W tym roku z okazji obchodów Tygodnia Zakazanych Książek zapraszam do naszej biblioteki do wzięcia udziału w akcji „ŚCIANKA SKAZAŃCÓW czyli przyłapani na czytaniu zakazanych książek”.
Codziennie podczas długiej przerwy w czytelni możecie zrobić sobie fotografię z zakazaną książką z bibliotecznego księgozbioru na tle ścianki skazańców. Zdjęcia będą publikowane na profilach naszej biblioteki szkolnej: na Facebooku i Instagramie.
Przybywajcie do biblioteki, sprawdźcie jakie zakazane książki znajdują się w zbiorach i dajcie się przyłapać na ich czytaniu!
LINKI:
Co to jest Tydzień Zakazanych Książek?
Zakazane książki w zbiorach naszej biblioteki: