Szlakiem Młodej Polski

Tradycją naszej szkoły są wycieczki edukacyjne, które przede wszystkim mają walor naukowy. 9 października klasa 3Cef wyjechała do Krakowa, żeby pogłębić wiedzę o modernizmie i o jego czołowym przedstawicielu – Stanisławie Wyspiańskim.

Niezwykłe wrażenie wywarł na wszystkich pobyt w "Rydlówce", czyli dworku, w którym bawiono się 21 listopada 1900 r. w drugim dniu po ślubie Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną. Świadkiem na tym ślubie i uczestnikiem zabawy był Stanisław Wyspiański, zaprzyjaźniony z Rydlem. Wydarzenie to stało się inspiracją i kanwą wybitnego   dramatu „Wesele”. Spacer po Krakowie rozpoczęliśmy na placu Matejki, przy którym znajduje się Krakowska Akademia Sztuk Pięknych. Klimat młodopolskiej bohemy poczuliśmy w kawiarni Jama Michalika – miejsca spotkań artystów, dziennikarzy i pisarzy. Mieliśmy też okazję do podziwiania bogatego zbioru dzieł sztuki polskiej i europejskiej w Muzeum Narodowym znajdującym się w Sukiennicach. Po wizycie w tym wyjątkowym miejscu uczniowie obejrzeli polichromię i wspaniałe witraże Wyspiańskiego w kościele oo. Franciszkanów. Można powiedzieć, że wyjazd był bardzo interesującą lekcją nie tylko języka polskiego, ale także historii oraz kultury.