7 marca 2019r. cała klasa 2C wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Krakowa. Swą niezapomnianą przygodę rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Archeologicznego - najciekawszego muzeum w Polsce.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć prawdziwe mumie i sarkofagi sprzed 3,5 tyś lat. Dowiedzieli się też jak żyli prehistoryczni oraz średniowieczni ludzie. Podziwiali dzieła sztuki pradawnych artystów.
Następnie grupa o profilu matematyczno – geograficzno – angielskim wybrała się do Muzeum Gleb. Mieści się ono w Wydziale Leśnym Uniwersytetu Rolniczego. Muzeum to jest pierwszym w Polsce (utworzone w 2012 roku), które prezentuje profile glebowe z różnych części Europy. Dziewczyny uczestniczyły w wykładzie Pana dr inż. Piotra Pacanowskiego, dotyczącym gleb. Prowadzący przedstawił naszym koleżankom, w jaki sposób tworzą się poszczególne profile glebowe, w jakich strefach klimatycznych występują oraz jak bardzo wpływają na nasze życie. Dziewczyny miały okazję zobaczyć rzeczywiste profile glebowe z całej Europy. Jest ich aż 76. Uwidocznione w tych profilach procesy glebotwórcze, naturalna struktura, układ poszczególnych poziomów oraz szereg cech, przybliżą zwiedzającym wiedzę o środowisku glebowym tak istotnym dla funkcjonowania świata przyrody. Dodatkowe informacje o prezentowanych glebach można uzyskać korzystając z monitorów dotykowych. Ekspozycję zaprojektowano tak, żeby zachęcić widza do aktywnego uczestnictwa w odbiorze eksponatów i do systematycznego zwiedzania. Podsumowaniem zajęć było stworzenie „mini” profili glebowych.
W trakcie, kiedy dziewczyny były w Muzeum Gleb, reszta ekipy, po krótkim spacerze uliczkami Starego Miasta, udała się do podziemi rynku. W trakcie zwiedzania mogliśmy poznać średniowieczne życie mieszkańców Krakowa. Podziemia Rynku krakowskiego to podróż w przeszłość, ożywioną po wiekach przez archeologów. To rezerwat z nienaruszonymi w wielu miejscach reliktami konstrukcji, obiektów i architektury, to kamienne drogi z koleinami wyżłobionymi przez koła wozów transportujących towary w czasach króla Władysława Łokietka. To najstarsze murowane budowle handlowe Krakowa, ozdoby, monety i różnorakie przedmioty zagubione lub celowo pozostawione przez odwiedzających to miejsce w dawnych czasach.
To był bardzo udany i ciekawie spędzony czwartek. Dziękujemy naszym nauczycielom za organizację i miło spędzony czas.
Julia Buzek 2Ce