LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

Rozpoczęcie sezonu 2018/2019 czyli z wizytą na AGH

W porównaniu z ubiegłymi latami,  tegoroczny sezon sekcji robotyki w naszego liceum - zaczął się wcześnie. 13 października 2018 wzięliśmy udział w ogólnopolskim turnieju Robocomp.

Zawody organizuje Koło Naukowe Integra, działającym przy Katedrze Automatyki i Inżynierii Biomedycznej AGH. Na tym turnieju gościliśmy po raz pierwszy.
Tradycyjnie, już na starcie zebrały się najlepsze zespoły ubiegłego sezonu. W kategorii Lego Linefollower po niezwykle zaciętej walce (różnice czasowe między 4 a 8 miejscem nie przekraczały trzech sekund) zajęliśmy następujące miejsca:
4 Bartosz Wanot
5 Kacepr Szwedo
6 Patryk Wilk
7 Michał Domański
8 Wiktoria Krzemień
Na uwagę zwracają dobre czasy osiągnięte przez reprezentantów klas I. Biorąc pod uwagę, że mija dopiero 2 miesiąc ich działalności w sekcji, wyniki świetnie rokują na przyszłość. Olbrzymia w tym zasługa naszego głównego informatyka - Bartosza Wanota. Brak miejsc na podium specjalnie nie martwi, ponieważ wyprzedziły nas tylko roboty oparte na RCX (które na niektórych turniach walczą w odrębnej kategorii, ze względu na to, jaką dają przewagę technologiczną)
W niecodziennej roli wystąpiła Julia Kołodziej - nasza tegoroczna absolwentka i obecnie studentka elektroniki. Zajmując 2 miejsce  jednocześnie reprezentowała Politechnikę Wrocławską i... mimo wszystko nas, bo przecież była opiekunem grupy (no i miała nasze klocki).
W kategorii Lego Sumo reprezentowali nas Kamil Krzyszkowski i Mikołaj Jasiński. Wygrywając wszystkie walki w kwalifikacjach doszli do finału, gdzie ostatecznie zajęli "najgorsze" 4 miejsce. Wynik cieszy, ponieważ w turnieju wzięły udział niemal wszystkie najlepsze drużyny z zeszłorocznych mistrzostw Europy w Estonii.

W zeszłym roku zabrakło podsumowania sezonu - więc korzystając z pierwszej pierwszej relacji w tym roku szkolnym warto nadrobić zaległości. Braliśmy udział w ośmiu turniejach (w tym w dwóch międzynarodowych poza granicami Polski) - w siedmiu  przypadkach wylądowaliśmy na podium.
1. W roku 2017/2018 odnieśliśmy do tej pory największy sukces w działalności sekcji - zajmując II miejsce na nieoficjalnych Mistrzostwach Europy Robotex w Estonii. Matkami (ojcami?) sukcesu były Julia Kołodziej i Paulina Łagosz.
2. Jurabot Zawody Robotów Krasiejów 2017 Weronika Klima i Agnieszka Wardęga zajęły 3 miejsce
3. INFOSTRADA (organizatorem Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach) W kategorii Linefollower Aleksander Kulpa, Bartosz Wanot i Weronika Klima zajęli 1 miejsce, Paweł Gwóźdź, Kamil Krzyszkowski i Mikołaj Jasiński zajęli 2 miejsce. W kategorii SUMO Aleksander Kulpa, Bartosz Wanot i Weronika Klima zajęli 1 miejsce, Paweł Gwóźdź, Kamil Krzyszkowski i Mikołaj Jasiński zajęli 2 miejsce.
4. Jurabot Zawody Robotów Krasiejów 2018 2 Julia Kołodziej i Paulina Łagosz zajęły 2 miejsce
5. Bałtyckie Bitwy Robotów 2018 W kategorii Sumo: Aleksander Kulpa, Bartosz Wanot 1 miejsce, Kamil Krzyszkowski, Paweł Gwóźdź i Mikołaj Jasiński miejsce 2. W kategorii Linefollower 2 Julia Kołodziej i Paulina Łagosz zajęły 2 miejsce
6. uBot 2018 Julia Kołodziej i Paulina Łagosz zajęły 1 i 3 miejsce
7. Turniej międzynarodowy RoBoJ (Czechy) 2018 Julia Kołodziej zajęła 1 miejsce

W tym roku pożegnaliśmy kilku zawodników. Przygodę z robotyką w liceum zakończyli absolwenci: Krzysztof Grzesica, Julia Kołodziej, Paulina Łagosz, Jakub Wadas i Julia Zygadło. Każdy z nich w czasie trzech lat miał spory udział w sukcesach sekcji. Ale zdecydowaną rekordzistką jest Julia Kołodziej. Uczestniczyła w 19 turniejach trzynaście razy zajmując miejsce na podium (w tym 6 razy była pierwsza). Większość sukcesów odniosła współpracując z Pauliną Łagosz.
Jej rekord ciężko będzie pobić. Ale jest to jak najbardziej możliwe :)