LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

Warszawa da się lubić ...

Już tradycją stało się, że co roku na wiosnę odwiedzamy Warszawę. Tak też stało się i tym razem. W gorące ostatnie dni maja klasa IIC odkrywała tajemnice bohaterów „Lalki” Bolesława Prusa,

wędrując m.in. po Krakowskim Przedmieściu i zaglądając do kamienic Wokulskiego i Rzeckiego, czy też zwiedzając Łazienki – miejsce rozterek uczuciowych głównego bohatera powieści. W drugim dniu wyjazdu młodzież uczestniczyła w zajęciach międzykulturowych, zgłębiając zagadnienia dotyczące kultury żydowskiej, a także trudnej historii łączącej nasze narody. Okazją do tego był spacer po miejscach Warszawy związanych z życiem codziennym Żydów oraz z ich zagładą w czasie II wojny światowej. Zakończył go projekt realizowany w Muzeum Żydów POLIN.
Niewątpliwą atrakcją corocznych wyjazdów do stolicy, organizowanych przez polonistkę, p. Dagmarę Jezierską, jest wieczorna wizyta w teatrze. Tym razem na uczestników czekała nie lada gratka – uczta dla koneserów sztuki najwyższych lotów – spektakl w Teatrze Ateneum. Dla klasy humanistycznej „Trans-Atlantyk” Witolda Gombrowicza stał się okazją do dyskusji na bardzo aktualne tematy społeczne i polityczne, gdyż okazało się, że wiele problemów poruszanych przez artystę na początku XX wieku, jest analizą także ówczesnego polskiego społeczeństwa.
Mamy nadzieję, że wrażenia zostaną z nami na długo.