LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

Krew powinna krążyć

We wtorek 13 marca, w naszej szkole odbył się wykład dotyczący krwiodawstwa oraz transplantologii. Naszymi gośćmi byli pani Alina Ratajczak oraz pan Henryk Bursig z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy. Między innymi tego, że Zbigniew Religa, jako pierwszy w Polsce przyczepił serce oraz jak polscy lekarze potrafili zrekonstruować twarz po straszliwym wypadku. Pan dr Bursig przedstawił, jakie działania są przeprowadzane w Banku Tkanek. Dowiedzieliśmy się jak przygotowywane są preparaty do przeszczepów.
Najciekawsze było to, że potrzebne do przeszczepień struktury można pobierać zarówno od ludzi jak i od zwierząt. Pani Ratajczak, zapoznała nas z procedurą oddawania krwi, jej transportem oraz przechowywaniem. Zapotrzebowanie na krew wzrasta, ze względu na coraz częstsze występowanie różnorakich chorób. Ale wystarczy oddać krew, trwa to od 5 do 10 minut i już możemy pomóc trzem osobom.

Jeżeli chciałbyś zostać dawcą krwi musisz mieć ukończone 18 lat i spełnić wymagane kryteria. Krew możesz oddać w najbliższym punkcie krwiodawstwa lub ambulansie do poboru krwi. Aby zostać dawca szpiku, należy wpisać się do rejestru dawców. Osoba chcąca zostać dawca, musi przemyśleć swą decyzję, gdyż chodzi tu o życie innej osoby.
Pamiętaj, Ty też możesz znaleźć się w potrzebie.

Tekst: Wiktoria Kobior, Maciej Chromy
Zdjęcia: Natalia Czarnynoga, Bartłomiej Młoczek