III Szkolny Konkurs Kaligrafii w Języku Rosyjskim

Przepiękne nastrojowe i ponadczasowe wiersze rosyjskiego barda Bułata Okudżawy są rokrocznie przedmiotem szczególnego zainteresowania uczniów bieruńskiego liceum.

Już po raz trzeci bowiem w ramach Szkolnego Konkurs Kaligrafii w Języku Rosyjskim zadaniem jego uczestników było odręczne przepisanie jednego z jego utworów. W tym roku był to wiersz o miłości - „Piosenka o robaku” oryg. „Песенка о московском муравье”.
Do konkursu przystąpiło 14 uczniów, wśród których byli zarówno maturzyści, jak i uczniowie klas pierwszych. To świadczy o uniwersalnym i ponadczasowym wymiarze i znaczeniu kaligrafii.
A wydawać by się mogło, że odręczne pismo w dobie komputerów to przeżytek, choć zwolenników takiej teorii zapewne nie brakuje. Sztuka kaligrafii to nie tylko estetyczne i staranne pismo. Nieodłącznym elementem dobrej kaligrafii są ornamenty i zdobienia, które sprawiają, że pismo kaligraficzne jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.
Język rosyjski pod postacią grażdanki czy jak niektórzy wolą cyrylicy, choć to niezupełnie to samo, jest świetnym materiałem do ćwiczenia kaligrafii.
Kaligrafia uczy precyzji, dokładności, dbania o każdy szczegół, cierpliwości, staranności i wyrabia sprawność ręki. Pozwala też kształtować linię pisma.
W dobie rozwijającej się na coraz większą skalę komputeryzacji i cyfryzacji tracimy szacunek do liter pisanych. Komputerowo potrafimy stworzyć piękny tekst jednym kliknięciem. A tymczasem kaligrafia potrafi być wspaniałą formą odpoczynku i skupienia myśli - uczy cierpliwości, uwrażliwia, uczy dokładności, precyzji, kształtuje dbałość o charakter pisma. O tym wszystkim mogli się przekonać uczestnicy III już edycji konkursu.
14 konkursowych prac poddanych zostało wnikliwej i szczegółowej ocenie jury w składzie: dyr. Romuald Kubiciel (honorowy patronat) oraz panie profesor Barbara Wiśniowska, Jolanta Tarajkowska i Katarzyna Antosiewicz. Ocenie podlegały: staranność, bezbłędność, estetyka, poprawność łączenia liter oraz inwencja twórcza w zakresie ozdobników.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci rosyjskie bajki, słowniki, materiały piśmiennicze i inne ciekawe wydawnictwa, które z pewnością przydadzą się w nauce języka rosyjskiego. Laureatka I miejsca nagrodzona została również nagrodą specjalną Dyrektora Szkoły – zestawem piór do kaligrafii i wspaniałym naukowym wydawnictwem „Paleografia ruska”

I miejsce – Anna Szymańska kl. 3C
II miejsce – Julia Buzek kl. 1C, Justyna Pacwa kl. 1A, Karol Danielczyk kl. 1B
III miejsce – Klaudia Antosz kl. 1C, Aleksandra Polko kl. 2B, Dominik Tomczok kl. 3B

Wyróżnienia – Weronika Stula kl. 2C i Oliwia Długoń kl. 1B

Piękne konkursowe prace wykonały również: Karolina Figiel – kl. 2C, Agata Fatyga - kl. 2C, Zosia Dzierżak – kl. 1A, Dominika Żak – kl. 2C i Wiktoria Kowalik – kl. 2B

Wszystkim uczestnikom gratulujemy a miłośników kaligrafii zapraszamy do IV edycji konkursu już za rok.