Unikalna kolekcja w naszym Liceum

Niedawne urodziny szkoły i zbliżające się Święta Bożego Narodzenia stały się dla bieruńskiego liceum okazją do przyjmowania życzeń i serdecznych słów, ale także niezwykłych prezentów.

Możliwość wspominania Ojca Świętego Jana Pawła II podarowało uczniom, pracownikom i gościom szkoły Stowarzyszenie Miłośników 600-letniego Bierunia, przekazując w depozyt bezcenną kolekcję medali i numizmatów, związanych z osoba polskiego papieża. Stało się tak dzięki przychylności Zarządu Stowarzyszenia, a w szczególności Jego Przewodniczącego Pana Józefa Bergera, byłego dyrektora naszego liceum.

„To fascynujące, że w naszej szkole możemy w postaci stałej wystawy udostępniać unikalne w skali Polski pamiątki związane z osobą Świętego Jana Pawła II – powiedział Romuald Kubiciel, dyrektor szkoły – To również dowód ogromnego zaufania, że to właśnie my jesteśmy w stanie zabezpieczyć, w sposób godny przechować i pięknie wyeksponować tak drogie sercu każdego Polaka pamiątki. Mam nadzieję, że – mimo, iż kolekcja jest w naszych rękach tylko depozytem – zorganizowana wystawa już na stałe będzie gościć w naszej szkole i pozostanie ważnym elementem wpisującym się w nasze działania wychowawczo-edukacyjne związane z pielęgnowaniem naszych tradycji i historii".

Eksponaty zgromadził i przekazał Stowarzyszeniu Janusz Niesyto, bierunianin i dyplomata. Wiele z nich Janusz Niesyto otrzymał bezpośrednio z rąk Ojca Świętego przy okazji wizyt polskich delegacji w Watykanie czy tez podczas pielgrzymek Jana Pawła II do kraju lub z rąk wysokich hierarchów Kościoła. Medale były jak dotąd prezentowane na kilku wystawach w kraju i za granicą. Warto dodać, że jest to jeden z większych zbiorów medali papieskich w Polsce.
Pozostające w dyspozycji naszej szkoły numizmaty wyeksponowane zostały staraniem naszych Księży Katechetów ks. Łukasza Skiby i ks. Kamila Kiełkowskiego w gablotach w pracowni katechetycznej im. ks. kard. Stanisława Nagy’ego.