Lekcje języka rosyjskiego na Uniwersytecie Śląskim

Muzyka rosyjska była głównym tematem lekcji, na które wybrali się bieruńscy licealiści. Dr Izabela Nowak, mgr Swietłana Biczak i mgr Jaśmina Śmiech wprowadziły naszych uczniów w świat muzyki rosyjskiej – tej dawnej i tej najnowszej.

Uniwersyteckie lekcje odbywają się pod hasłem „Tego nie znajdziesz w podręczniku” i za każdym razem gromadzą w uniwersyteckich murach setki śląskich uczniów, zgłębiających na co dzień tajniki języka rosyjskiego. Nie inaczej było i tym razem. Pierwsza lekcja wykorzystująca fragmenty rosyjskiej wersji The voice (Голос) pozwoliła nam zapoznać się z twórczością znanych w Rosji wokalistów – Ałły Pugaczowej i Grigorija Lepsa. Lekcja druga oparta na kultowej rosyjskiej bajce o wilku i zającu („Ну погоди”) zawierała również elementy twórczości rosyjskiego barda Włodzimierza Wysockiego i słynnego kompozytora Piotra Czajkowskiego. Na zakończenie wspólne śpiewanie. A to za sprawą rosyjskiej muzyki ludowej. Katiusza i Kalinka w chóralnym wykonaniu uczniów szkół średnich robiła wrażenie. Nie zabrakło również akcentu świątecznego i wykonania popularnej rosyjskiej piosenki – „В лесу родилась ёлочка” z towarzyszeniem bohaterki najpopularniejszej, nie tylko w Rosji, bajki „Маша и медведь”.