Życie jest piękne …

Жизнь красива, Život je krásný. Na Międzynarodowy Festiwal Językowy o tym pięknym tytule wybrały się na przełomie sierpnia i września Klaudia Urbańska z kl. 3Cef – laureatka Międzynarodowego Konkursu LinquaART.eu pod hasłem: „Słowem malowane” w kategorii: język rosyjski - i nauczycielka języka rosyjskiego Joanna Tlałka.

Czesko – rosyjsko – polski projekt realizowany był w przepięknym czeskim mieście Hradec Kralove i okolicach, a do udziału w nim zaproszono uczniów m. in. z Rosji, z Nowosybirska. Bogaty program imprezy sprzyjał poznaniu kultur krajów naszych sąsiadów – Czech i Rosji, dał możliwość wspólnej zabawy i nauki. Niespełna 3 – dniowy pobyt w Czechach wypełniły zajęcia taneczne, spotkanie z czeską autorką książek dla dzieci, warsztaty na temat kultury czeskiej a przede wszystkim przygotowania do kulminacyjnego punktu programu – balu. W pięknym XVI – wiecznym zamku w Nowym Mieście nad Metują uczestnicy projektu wykonali przygotowane wcześniej tańce: cza-czę, mazurka, walca i naszego śląskiego trojaka.  Pobyt w Czechach zakończyło zwiedzanie przepięknego średniowiecznego miasta Hradec Kralove i udział w dorocznym święcie królowej Eliški.Czas spędzony z rosyjskimi rówieśnikami z Nowosybirska był okazją do doskonaleniu języka rosyjskiego, zawarcia nowych przyjaźni, przełamania stereotypów we wzajemnym postrzeganiu naszych narodów.