Mateusz - hodowca kryształów

Mateusz Maraszek , uczeń klasy 2A, otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej.
Konkurs organizowany był przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Śląskiego.

W tegorocznej, IV jego edycji, wzięło udział 300 uczestników z całej Polski. Spośród finalistów Ogólnopolski Zespół Ekspertów wyłonił trzech laureatów konkursu i przyznał 22 wyróżnienia.
Mateusz wysłał na konkurs jeden z wyhodowanych przez siebie kryształów, K(Cr,Al)(SO4)2*12H2O, który najlepiej spełniał kryteria:

• zgodności z typem struktury krystalicznej, pokroju kryształu,
  • stopnia czystości,
  • jakości krawędzi,
  • ukształtowania płaszczyzn,
  • masy.

Inne kryształy z jego hodowli oglądać można było podczas Dnia Otwartego Szkoły, w pracowni fizyki.

8 czerwca br. nasz hodowca wziął udział w uroczystej Gali wręczenia nagród finalistom i laureatom, w sali Rady Instytutu Fizyki UŚ. Wysłuchał ciekawych wykładów nt. komputerów kwantowych oraz kryształów w tkankach roślinnych i zwierzęcych. Obejrzał film poświęcony pamięci prof. Jana Czochralskiego – prekursora technologii krystalograficznej, która dała początek współczesnej elektronice, a jednocześnie wielkiego patrioty i szlachetnego człowieka. Mateusz wymienił hodowlane doświadczenia z innymi finalistami, a przede wszystkim, z rąk prof. zw. dr hab. Anny Pajączkowskiej, z ITME – Warszawa, odebrał dyplom i nagrodę.
Składamy wyrazy uznania za rzetelność i cierpliwość. Gratulujemy i życzymy wielu „krystalicznych” sukcesów.