Uczniowie aktywni – okulary pasywne

W naszym Liceum już wkrótce powstanie nietypowa jak na szkołę pracownia, wyposażona w sprzęt multimedialny do projekcji obrazów i filmów 3D oraz emisji dźwięku czterokanałowego.

Pozwoli to uczniom nie tylko łatwiej przyswajać nauczane treści, ale dodatkowo da im szansę samodzielnego tworzenia materiałów dydaktycznych z wykorzystaniem kamery 3d.
Pomysł zdobył uznanie władz naszego powiatu, a Zarząd Powiatu przyklasnął temu - przyznać trzeba - dość fantastycznemu pomysłowi i zabezpieczył stosowne środki finansowe (ponad 100 tysięcy złotych).
Niezastąpieni okazali się również nasi uczniowie, ponieważ warunkiem realizacji projektu określonym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska było zrobienie wizualizacji pracowni – zgłosiła się do tego jedna z naszych uczennic, Martyna Wierzba.  W ciągu dwóch tygodni stworzyła projekt wizualizacji, który zachwycił dyrektora szkoły. Mieliśmy wiec podstawę do ubiegania się o dofinansowanie w ramach projektu „Zielona Pracownia” ogłoszonego przez WFOŚGW w Katowicach.  Drugi projekt bazował w całości na pracy wykonanej przez Martynę, a modyfikacji ulegała wyłącznie wizualizacja mebli. W ciągu kilku minut pozwalają one na wprost nieograniczone możliwości przearanżowania układu ławek i krzeseł - od tradycyjnej klasy, poprzez układ dostosowany do pracy w grupach, po układ amfiteatralny i konferencyjny.
Dokumentację i kosztorysy wymagane do konkursu przygotowaliśmy, korzystając z niezastąpionej pomocy pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego, szczególnie Pani Naczelnik Zofii Piętas. Serdecznie dziękujemy jej osobiście oraz wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu.
Pracownia będzie wykorzystywana do realizacji treści z zakresu nauk przyrodniczych, a więc geografii, biologii, chemii, fizyki. Z pewnością jednak wykorzystać możliwości tej pracowni będzie umiał również historyk, matematyk i nauczyciel języków obcych. Będziemy także korzystać z niej podczas zajęć pozalekcyjnych, do celów rekreacyjnych, zajęć otwartych, wykładów, pokazów i prelekcji.
Pracownia wyposażona będzie w trzymetrowej szerokości ekran i projektor multimedialny z możliwością wyświetlania filmów w technologii 3D. Uzupełnieniem będzie czterokanałowy zestaw nagłaśniający i  40 par okularów pasywnych, umożliwiających właściwy odbiór filmów i obrazów. Zestaw ten będzie stanowił jeden moduł pracowni. Kolejnym będzie tablica interaktywna ze swoim projektorem ultrakrótkoogniskowym i niezależnym źródłem dźwięku. Biurko nauczyciela wyposażone zostanie w laptop, mikroskop stereoskopowy i kamerę. Całości dopełni olbrzymia fototapeta z mapą fizyczną świata, wypełniająca przestrzeń zachodniej ściany pracowni.
Mamy nadzieję, że szybko w naszej nowej pracowni powstaną autorskie materiały dydaktyczne i zobaczymy nakręcone przez uczniów „etapy rozkwitania kwiatu”, „życie pszczół”, „polowanie pająka” i inne.