LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH w Bieruniu

Oblicza promieniowania…

Wreszcie doczekaliśmy się spóźnionych, wiosennych promieni słońca. To, oczywiście nastraja nas optymistycznie. Będzie można opalać się i zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Jak to robić bezpiecznie i z korzyścią dla siebie…?

Uczniowie klasy 2Abd znaleźli odpowiedzi na te pytania w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, gdzie 16 maja wysłuchali wykładów dr. hab. Armanda Cholewki. Pierwszy dotyczył światła, jego roli w przyrodzie i życiu, również tej diagnozującej i leczniczej. Drugi wyjaśniał jak chronić nasz organizm przed niektórymi schorzeniami czy kontuzjami wykorzystując w tym celu podstawowe prawa fizyki.
Po takiej dawce ciekawych informacji, rad i wskazówek przyszedł czas na zajęcia praktyczne.
„Zobaczyliśmy temperaturę” – przy pomocy kamer termowizyjnych, szczegółowo poznaliśmy technikę radiologiczną.
Oglądaliśmy 600 razy powiększoną głowę pszczoły i kości szczura pod mikroskopem konfokalnym, w którym preparaty oświetlane są światłem laserowym.
Na zakończenie przyszedł czas na odrobinę zabawy (już niedługo Dzień Dziecka) - karuzelę Helmholtza, w której bombki choinkowe z dyszą obracane są niewidzialnymi falami dźwiękowymi.
Wszystko to pod opieką doktorantów i pracowników naukowych UŚ, pasjonatów i miłośników nauki, którzy z wielką życzliwością, ogromnym zapałem i zaangażowaniem przekazywali nam swoją wiedzę i praktyczne umiejętności. Sami zobaczcie!