Klinika Galen zdecydowanie robi niesamowite wrażenie już od samego wejścia. Główna dewiza tego ośrodka: Zapewniamy najnowocześniejsze, bezpieczne metody leczenia, jest udowadniana na każdym kroku.
Nowoczesne wyposażenie oraz wykwalifikowana kadra sprawiają, że klinika odwiedzana jest także przez znanych sportowców, o czym świadczą liczne koszulki z autografami, przekazane jako dowód podziękowania.
W ramach przedmiotu fizyka medyczna klasa 1Bc wspólnie z panią profesor Anną Szymczyk dostąpiła zaszczytu (i nie jest to przesada) uczestnictwa w zajęciach praktycznych w tym oto ośrodku. Uczestniczyliśmy w dwóch spotkaniach, jedno dotyczyło diagnostyki obrazowej, natomiast drugie poświęcone było rehabilitacji, zajęcia trwały od lutego do kwietnia br.
Ważnym punktem zajęć o diagnostyce był wykład dotyczący w głównej mierze ultrasonografii, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a także obrazowania rentgenowskiego. Każde z tych badań zostało dokładnie omówione przez panią Paulinę Cyganik, a urządzenia, służące do ich wykonywania obserwowaliśmy z bliska. Najwięcej czasu spędziliśmy przy badaniu USG, które ze względu na jego nieinwazyjność, było jedynym, jakie mogliśmy zrobić na sobie, niczym prawdziwi lekarze. Zapewne każdy z nas widział owo badanie, które wykonywane jest kobietom w ciąży, jednak zrobienie go osobiście jest bardzo ciekawym doświadczeniem. Jak widać na zdjęciach wszyscy byli niezwykle skupieni.
Następne obserwowane przez nas badania wykorzystywały promieniowanie rentgentowskie (X).
Z powodów medycznych nie mogliśmy doświadczyć ani tomografii, ani obrazowania rentgenowskiego. Pomimo użycia tego samego promieniowania oba badania bardzo się różnią. Pierwsze pozwala na uzyskanie przekrojów narządów i tkanek, a drugie sprawdza się szczególnie przy układzie kostnym. Na zdjęciu widoczny jest tomograf, warto dodać, iż należy mieć założone ochraniacze z ołowiu na niebadane miejsca.
Poznaliśmy także rezonans magnetyczny, który nie powoduje żadnego znanego uszkodzenia tkanek, natomiast nie można przebywać obok niego z metalowymi przedmiotami, ponieważ silne pole magnetyczne przyciąga wszelkie rzeczy z metalu.
Zajęcia na temat rehabilitacji zaczęły się podobnie do tych poprzednich, pani Paulina Cyganik zapoznała nas z zagadnieniami teoretycznymi, jednak większość czasu spędziliśmy w świeżo wyremontowanej sali rehabilitacyjnej przy akompaniamencie brzmiącej w tle muzyki oraz obserwując najciekawsze momenty z różnych meczy, co na pewno umilało czas ćwiczącym tam osobom. Cała sesja była dla nas bardzo interesująca i we wszystkim braliśmy czynny udział, co potwierdzają liczne zdjęcia. Zaprezentowano nam również Radialną Falę Uderzeniową. Jest to nieinwazyjna metoda wykorzystująca fale mechaniczne o małej częstotliwości i wysokiej amplitudzie, co dla nas oznaczało, że poczujemy jedynie mrowienie, podczas używania tego urządzenia na sobie. Jego zadaniem jest przeciwdziałanie bólom, polepszenie ukrwienia oraz regeneracja uszkodzonej tkanki.
Następnie skupiliśmy się na Systemie Biodex Balance, którego głównym przeznaczeniem jest ocena równowagi. Każdy badany starał się utrzymać pionową pozycję. Niektórzy mieli naprawdę dobre wyniki ze względu na uprawianie takich sportów jak np. strzelectwo, w którym ćwiczenia równowagi są ważnym elementem treningu.
Zdecydowanie najciekawszą aparaturą była jednak platforma tensometryczna, działająca na zasadzie biofeedbacku. Badanie to polegało na wyborze jednej z kilku dostępnych gier. Urządzenie analizowało rozkład obciążeń na kończyny, aby dowiedzieć się, która cierpi na jakieś schorzenie i jest mniej nadwyrężana. Dużo zabawy dostarczyła nam gra, polegająca na symulacji skoków narciarskich. Rekordu Polski Kamila Stocha nikt nie pobił, jednak wiele osób zdobyło naprawdę dobry wynik.
Ostatnim urządzeniem, z którym mieliśmy okazję pracować, był system BTE PRIMUS RS. Nie wykorzystaliśmy jego pełnego potencjału, gdyż zajęłoby to zbyt wiele czasu. Mimo tego każdy mógł spróbować doświadczyć, choć w sposób minimalny tego badania.
Po skończeniu zabawy nastał czas na wielką próbę, jaką był test sprawdzający naszą wiedzę z całego spotkania. Na szczęście okazało się, że nie taki wilk straszny, jak go malują i większość z nas mogła zaliczyć ten sprawdzian do udanych. Osoby, które najlepiej napisały pracę, będą miały szansę uczestniczenia w operacji jako obserwator, a do tego grona należą: Wiktoria Filipek, Wiktoria Piętakiewicz, Barbara Grzesiak oraz Maciej Chromy, reszta klasy trochę im zazdrości, ale wszyscy są niezmiernie wdzięczni Klinice Galen za możliwości uczestniczenia w tak ciekawych zajęciach.
Dziękujemy – klasa 1Bc!
Tekst: Jesica Ponichtera, 1Bc
Zdjęcia: Milena Iwan, 1Bc i Maciej Chromy, 1Bc
2017-04-26